دوشنبه 28 خرداد ماه 1397
Skip Navigation Links
صفحات خاص » اخبار و رويداد ها » مراسم رونمايي از كتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن

اخبار و رويداد ها

مراسم رونمايي از كتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن

 مراسم رونمايي از كتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن ، تأليف دكتر مجيد معارف (استاد تمام رشته علوم و قرآن و حديث و رئيس دانشكده الهيات) با مشاركت دكتر حامد شريعتي نياسر كه با همكاري بنياد نهج البلاغه و سازمان سمتدر پاييز 95 به چاپ رسيده است، صبح روز دوشنبه مورخ 25بهمن95 با حضور آيت الله دين پرور رئيس بنياد نهج البلاغه، دكتر مجيد معارف رئيس دانشكده الهيات، دكتر ابراهيمي معاون پژوهشي دانشكده الهيات و جمعي از استادان، پژوهشگران و دانشجويان در سالن شهيد مدني دانشكده الهيات برگزار گرديد.

 ابتدا دكتر ابراهيمي در مقام مدير جلسه، رونمايي از كتاب دكتر معارف را اولين برنامه از سري برنامه هاي رونمايي با هدف معرفي و نقد و بررسي آثار علمي جديد استادان در حوزه علوم انساني ذكر كرد كه علاوه بر شناساندن آنها، مي تواند مورد بهره برداري دانشجويان و پژوهشگران قرار گيرد و در ادامه تاكيد نمود: برگزاري مراسم رونمايي و تقدير از مولفان آثار جديد، حداقل كار در جهت معرفي و قدرداني از زحمات چندين ساله اين استادان است.

 

  آيت الله دين پرور دومين سخنران جلسه، با تأكيد بر نقش مهم اهل البيت در پيشبرد فرهنگ اسلام و تشيع، تأليف دكتر معارف را از جمله آثار علمي ادبي و معارفي با دسته بندي منسجم و منابع متقن خوانده و آن را ارزنده و شايسته تدريس به عنوان كتاب درسي در دانشگاهها برشمرد و در ادامه به بررسي يكي از گفته هاي ابن ابي الحديد شارح مشهور و سنّي مذهب نهج البلاغه پرداخت و گفت: با اين كه اهل سنّت حساسيت هايي داشته و هيچ­گاه نهج البلاغه را با قرآن مقايسه نمي كنند؛ اما ابن ابي الحديد بر اين نكته تأكيد كرده ، همان طور كه برخي از آيات قرآن سجده دارد، در نهج البلاغه نيز خطبه هايي وجود  دارد كه وقتي انسان به آنها مي رسد از نظر عظمت و بلاغت و معنا بايد بر آن سجده كرد. البته علامه طباطبايي مفسر قرآن كريم نيز نهج البلاغه را تفسير قرآن دانسته و سجده بر نهج البلاغه را سجده بر آيات قرآن خوانده است.

  

 سپس دكتر معارف نويسنده كتابارتباط نهج البلاغه با قرآن، انگيزه و هدف از تاليف و چگونگي شروع و انجام اين كتاب را ذكر كرده و در ادامه، به معرفي كتاب در سه بخش مقدماتي، ساحت و اسلوب ظاهري و ساحت معنايي و محتوايي پرداختند و در آخر نتيجه و حاصل اين كتاب را دريافتِ ارتباط شناسي نهج البلاغه و قرآن دانسته، اين كه چقدر نهج البلاغه از قرآن سود برده و يا قرآن از نهج البلاغه و ذكر اين مطلب كه حضرت علي در نهج البلاغه، بسياري از آيات قرآن را تفسير و تبيين كرده است.

 

 

 دكتر پهلوان استاد گروه علوم قرآن و حديث دانشكده الهيات، آخرين سخنران مراسم بودند و در باره اين كتاب و نقش و ارزش نهج البلاغه، با استناد به نظر علامه طباطبايي، كل نهج البلاغه و تمام مطلب و معارف آن را، تفسير و تبيين قرآن و بيان مجملات و كلمات آن خوانده و از اولين كتاب معجم نهج البلاغه به نام الكاشف تأليف آيت الله سيدجواد مصطفوي از فارغ التحصيلان اين دانشكده ياد كرد كه رساله خود را در موضوع ارتباط نهج البلاغه و قرآن در سه بخش شامل: مطالب مشترك بين قرآن و نهج البلاغه؛ بخش دوم اختصاص به مطالبي كه در قرآن آمده ولي در نهج البلاغه نيامده و بخش سوم راجع به مطالبي كه در نهج البلاغه ذكر شده ولي در قرآن ذكر نشده است، تأليف كرد. در ادامه وي با اشاره به اهميت فهم قرآن گفت: بايد فرهنگ تفسيري داشته باشيم كه متعلق به عصر پيامبر(ص) باشد و بهترين فرهنگ تفسير و تبيين قرآن كتاب عظيم و ارزشمند نهج البلاغه است.  

 

در پايان، مراسم رونمايي از كتاب ارتباط نهج البلاغه با قرآن انجام و به ميهمانان حاضر نسخه اي از آن هديه شد.

تماس با دانشکده الهیات

تهران - خیابان شهید مطهری - نبش خیابان شهید مفتح - دانشکده الهیات و معارف اسلامی پلاک 47

تلفن: ‏021-42762000

دورنگار: ‏021-42762999

کد پستی: ‏15766-1-3111

پست الکترونیکی: ftis@ut.ac.ir

تاریخچه دانشکده الهیات دانشگاه تهران

دانشکده الهیات و معارف اسلامی در سال 1313 ه.ش. در محل مدرسه عالی سپهسالار (شهید مطهری) با نام دانشکده علوم معقول و منقول با سه رشته ادبیات عرب ، علوم معقول و منقول افتتاح شد. این دوره پنج سال به درازا کشید و در سال 1318 دانشکده تعطیل شد. بار دیگر فعالیت دوباره دانشکده در سال 1321 در محل فرهنگستان با دو رشته علوم معقول و منقول از سر گرفته شدو بتدریج توسعه یافت، چنانکه دو رشته دیگر به نام های زبان و ادبیات عرب و فرهنگ اسلامی بر آن افزوده شد. همچنین در دو رشته معقول و منقول نیز دوره دکتری دایر گردید. در سال 1344 دانشکده علوم معقول و منقول به دانشکده الهیات و معارف اسلامی تغییر نام داد.

© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دانشکده الهیات دانشگاه تهران می باشد.

طراحی شده توسط شرکت ایده پرداز