جمعه 4 خرداد ماه 1397
Skip Navigation Links
صفحات خاص » اخبار و رويداد ها » برگزاري بزرگداشت استاد شهيد مرتضي مطهري و هفته معلم

اخبار و رويداد ها

برگزاري بزرگداشت استاد شهيد مرتضي مطهري و هفته معلم

در دانشكده الهيات و معارف اسلامي دانشگاه تهران

 

در سالگرد شهادت آيت الله مرتضي مطهري (از استادان شهير و پيشكوت در دانشكده الهيات و معارف اسلامي)، روز دوشنبه 11 ارديبهشت 96 مراسمي در پاسداشت مقام اين شهيد پرافتخار و گراميداشت هفته معلم با حضور دكتر مجيد معارف رياست دانشكده الهيات و معارف اسلامي، هيأت رئيسه دانشكده و ميهماناني از جمله: دكتر نيلي احمدآبادي رئيس دانشگاه تهران، دكتر خضري مشاور و مديركل دفتر رياست دانشگاه، آيت الله محقق داماد و دكتر علي مطهري فرزند استاد شهيد مرتضي مطهري و جمعي از اساتيد دانشكده و دانشجويان در تالار شهيد مفتح اين دانشكده برگزار شد.

در اين مراسم پس از افتتاحيه و اعلام برنامه، ابتدا نمايندگان سه تشكّل دانشجويي دانشكده از جمله: انجمن مستقل، بسيج دانشجويي و انجمن اسلامي ديدگاه­هاي خود را در مورد ويژگي­هاي شخصيتي و جامعيت علمي شهيد مطهري ارائه كرده و ضمن انتقاد به نظام آموزشي موجود و كم و كيف متون ترجمه شده در علوم انساني، مطالبات خود از دانشكده در توجه جّدي به مسئله تربيت دانشجويان براي انديشيدن و تفكر كردن و ايجاد فضاي گفتمان كه از موضوعات مهم در مشيء و آثار شهيد مطهري بوده را بيان كردند.

 

دكتر عبدالرسول كشفي از استادان گروه فلسفه دانشكده الهيات سخنران بعدي اين مراسم بود كه در مورد دغدغه هاي اصلي شهيد مطهري در مباني جهان­بيني و فلسفي كه با شك و سوال شروع مي­شود؛ زيرا فلسفه دانشي است كه به سئوالهاي بنيادي مي پردازد، سخن گفت و ادامه داد: شهيد مطهري شكّ را توقف­گاه مناسبي نمي­دانست؛ اما آن را معبر لازم و مفيدي براي فعاليت فكري مي­خواند و جزء معدود كساني بود كه راه حل اين قبيل مسائل پيچيده را در پنهان كردن آن نمي دانسته و با تيز بيني فرازماني مسائل را مي ديد و طرح گفتگو در اين مباحث حاكي از اعتماد به نفس كامل شهيد مطهري در مباني ديني و فكري بوده، از اينرو بايد از تعبير «فيلسوف گفتگو» براي ايشان استفاده كرد. پنج مسئله مهمي كه در رأس مطالب شهيد مطهري قابل ذكر است و امروزه نيز اهميت بسياري دارد عبارتند از: بحث شكاكيّت؛ نسبي گروي اخلاقي؛ ماترياليسم و شكل جديدش فيزيكاليسم؛ مسئله شرّ و همچنين معناي زندگي.

پس از سخنراني دكتر كشفي و پخش كليپي در مورد شهيد مطهري، همچنين ذكر خيرمقدم از سوي دكتر مجيد معارف رياست دانشكده الهيات و معارف اسلامي به ميهمانان و حاضرين در همايش، دكتر علي مطهري (فرزند شهيد مطهري) ضمن برشمردن ويژگيهاي پدر در مباحث علمي و نيز توجه زياد و مستمر به مباني انقلاب اسلامي، متذكر شد كه مشاهدات عيني متاسفانه حاكي از سطح نازل اطلاعات دانشجويان دانشكده الهيات در باره افكار و انديشه هاي استاد مطهري است و ضرورت دارد تا از سوي متوليّان امر، طرح جدّي براي ارتقاء آگاهي و شناخت نسبت به آثار و افكار شهيد مطهري به ويژه در اين دانشكده صورت بگيرد.

دكتر محقق داماد استاد ميهمان از دانشگاه شهيد بهشتي، آخرين سخنران اين مراسم بود كه با طرح موضوع جايگاه دانش الهيات در ميان ساير دانش­ها و ذكر حديث قدسي در اهميت و ارزشمندي فراگيري اين دانش، شهيد مطهري را نمونه كامل دانش الهيات خواند كه به نحو مثال زدني عقلانيت را با دانش در آميخت؛ و افزود آنچه كه امروزه موجب گرفتاري خاورميانه در شعله آتش شده به دليل ضعف دانش الهيات است ؛ كه اگر اين دانش با تعقل همراه بود و تفكيك از تعقل صورت نمي گرفت، اكنون جهان اسلام گرفتار اين بلا نبود. دوري از تعقل و انديشيدن سبب شده تا جواناني از نقاط مختلف در رشته هاي متفاوت، در زماني كوتاه چنان تربيت شوند كه به خود مواد منفجره بسته و در ميان ساير مسلمانان دست به عمليات انتحاري بزنند!

 


ايشان در ادامه سخنان خود، ايران را ام القراي دانش الهيات در شاخه هاي مختلفي چون: فلسفه، تفسير، اصول، فقه و ساير علوم مرتبط خواند و منشأ و مبدأ آن را اشخاصي چون مرحوم علامه طباطبايي و شهيد مطهري برشمرد و تاكيد كرد كه وسعت دانش الهيات روز در بسياري از رشته ها مانند: حقوق بشر و مباحث كلامي جديد در نزد استاد شهيد مرتضي مطهري به مراتب بيشتر از علامه طباطبايي بوده است.

 

تماس با دانشکده الهیات

تهران - خیابان شهید مطهری - نبش خیابان شهید مفتح - دانشکده الهیات و معارف اسلامی پلاک 47

تلفن: ‏021-42762000

دورنگار: ‏021-42762999

کد پستی: ‏15766-1-3111

پست الکترونیکی: ftis@ut.ac.ir

تاریخچه دانشکده الهیات دانشگاه تهران

دانشکده الهیات و معارف اسلامی در سال 1313 ه.ش. در محل مدرسه عالی سپهسالار (شهید مطهری) با نام دانشکده علوم معقول و منقول با سه رشته ادبیات عرب ، علوم معقول و منقول افتتاح شد. این دوره پنج سال به درازا کشید و در سال 1318 دانشکده تعطیل شد. بار دیگر فعالیت دوباره دانشکده در سال 1321 در محل فرهنگستان با دو رشته علوم معقول و منقول از سر گرفته شدو بتدریج توسعه یافت، چنانکه دو رشته دیگر به نام های زبان و ادبیات عرب و فرهنگ اسلامی بر آن افزوده شد. همچنین در دو رشته معقول و منقول نیز دوره دکتری دایر گردید. در سال 1344 دانشکده علوم معقول و منقول به دانشکده الهیات و معارف اسلامی تغییر نام داد.

© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دانشکده الهیات دانشگاه تهران می باشد.

طراحی شده توسط شرکت ایده پرداز