دوشنبه 28 خرداد ماه 1397
Skip Navigation Links
صفحات خاص » اخبار و رويداد ها » بزرگداشت مقام استاد با حضور رئيس دانشگاه تهران

اخبار و رويداد ها

بزرگداشت مقام استاد با حضور رئيس دانشگاه تهران

حضور رئيس دانشگاه تهران در شوراي عمومي دانشكده الهيات و معارف اسلامي به منظور بزرگداشت مقام استاد و تقدير از اعضاي هيأت علمي دانشكدهشوراي عمومي دانشكده الهيات و معارف اسلامي در روز سه شنبه مورخ 2خرداد96 با حضور دكتر مجيد معارف، هيأت رئيسه، مديران گروه هاي آموزشي، استادان و نيز ميهمان ويژه اين جلسه دكتر نيلي احمدآبادي رئيس دانشگاه تهران به همراه مديركل دفتر رياست دانشگاه و مسئول روابط عمومي دكتر احمد خضري در تالار شهيد مطهري برگزار شد.

دكتر معارف رئيس دانشكده الهيات پس از خير مقدم، ابتدا گزارشي از امور دانشكده ارائه كرد و در ادامه بر دو نكته تأكيد نمود: اول، نظر سنجي از استادان در خصوص درخواست انتقال دانشكده الهيات به پرديس مركزي كه استقبال 80 درصدي از آن شده است؛ دوم درخواست وسايل و تجهيزات جديد (اعم از سخت افزار و نرم افزار) براي راه اندازي كتابخانه جديد الاحداث دانشكده الهيات و معارف اسلامي.

در اين نشست عمومي، تعدادي از استادان دانشكده الهيات به طرح مسائل مختلف، مشكلات و سوال­هايي در مواردي چون: نحوه وصول اعتبار پژوهشي (Grant)، اصلاح و هموار كردن فرآيندهاي دانشگاه در جهت دستيابي به راهبردها و برنامه­هاي كلان دانشگاه از جمله راهبرد بين المللي شدن، ارائه رشته­هاي موجود به زبان دوم، كوتاه كردن فرآيند تصويب و اجراي رشته هاي جديد در دانشكده الهيات و موسسات تابعه، معايب طرح متمركز كردن برخي رشته ها از جمله فلسفه و حكمت اسلامي دانشكده الهيات با فلسفه غرب در دانشكده ادبيات، فرآيند چابك كردن سازمان دانشگاه به ويژه در حوزه هاي اداري و علمي، ضرورت هم انديشي جهت بررسي افت تحصيلي و فقدان انگيزه و علاقه به تحصيل در ميان دانشجويان الهيات.

دكتر نيلي احمدآبادي رئيس دانشگاه تهران ضمن تبريك سالگرد فتح خرمشهر و نيز مشاركت بالا و حماسي مردم ايران در انتخابات 29 ارديبهشت و اهميت آن، با توجه به ناامني­هاي موجود در منطقه و تلاش جدّي دشمنان انقلاب اسلامي براي ايجاد بي­ثباتي در كشور، به ارزيابي عملكرد دانشگاه تهران از دو منظر: اشكالات و راه كارها پرداخت.

وي با انتقاد از ورود صرفا سياسي دانشگاه تهران در مسائل كشور، بر ضرورت ورود در ديگر حوزه ها نظير: اشتغال و رفع بيكاري ، محيط زيست، كارآفريني و ديگر مشكلات اجتماعي تأكيد كرد و توجه به مسائل اصلي را برطرف كننده معضلات عارضي خواند. دكتر نيلي پايين بودن راندمان دانشگاه تهران را مهم ترين عامل بروكراسي غيرچابك دانشگاه دانسته و با تأكيد بر اتخاذ اولويت هاي جديد از سوي استادان و عدم تمركز بر روي نمره، همچنين ايجاد حسِّ تغيير در مباحث علمي و ديده شدن نقش و اهميت و جايگاه دانشجو در جامعه، از آنها به عنوان عامل پيشرفت و در نتيجه ايجاد نشاط و شادابي علمي در ميان دانشجويان دانشگاه نام برد.

رئيس دانشگاه تهران، با انتقاد از توسعه بي رويه رشته ها، گروهها، ساختار و تشكيلات پذيرش دانشجو در دانشگاه و عرضه فارغ التحصيلان فراوان بخصوص در مقطع دكتري به جامعه، كه سبب پايين آمدن راندمان علمي و ايجاد پديده  نامطلوب پايان نامه فروشي شده، خواستار سخت تر كردن فرآيند ارزيابي ارتقاء ، پذيرش طرح هاي علمي، مقالات و سقف راهنمايي استادان و غيره شد.

دكتر نيلي، داشتن سقف 3 استاد براي مجوز دادن و راه اندازي يك رشته جديد را ناكافي دانسته و بر مسئله وجود بازار كار براي آن رشته تأكيد كرد و گفت دانشگاه تهران در پي اتصال بين بودجه، فضاي فيزيكي، شاخص انساني استاد و دانشجو و نيز كارآمدي است تا بتواند فعاليت بهتري داشته باشد. وي در مورد راهبرد بين المللي شدن دانشگاه تهران نيز، تنها داشتن دانشجوي خارجي را شرط ندانست، بلكه  بر ارزيابي دروني و بيروني شاخص­ها و راندمان علمي دانشگاه تأكيد كرد.

وي در ادامه سخنان خود، تجميع رشته هاي موازي و هم شكل و پيشنهاد ايجاد يك دانشكده براي آنها را كاري پرتنش دانسته و البته انجام آن را ، رافع برخي مشكلات فعلي دانشگاه عنوان كرد. دكتر نيلي صيانت از استقلال قانوني دانشگاه تهران را امري ضروري و مهم برشمرد و گفت : بخش بزرگي از عدم چابكي در سازمان بخاطر دوباره كاري و موازي كاري در امور بوده و عوامل متعددي در سيستم بروكراسي دانشگاه موثر است.

رئيس دانشگاه تهران هدف از اختصاص اعتبار پژوهشي (Grant) به استادان را هزينه براي تحقيق نام برد و از اتوماتيك شدن فرآيند آن در آينده خبر داد و توصيه كرد كه اعضاي هيأت علمي دانشگاه از اين اعتبار براي سفرهاي خارجي خود و نيز براي تأمين بخشي از شادابي علمي دانشجويان دكتري جهت شركت آنان در كنفرانس هاي علمي خارج از كشور هزينه كنند. وي در خصوص درخواست دانشكده الهيات براي استقرار در پرديس مركزي، طرح جانمايي در دانشگاه تهران را خاتمه يافته اعلام كرد؛ اما اشاره كرد كه اين درخواست را در هيأت جانمايي دانشگاه مجددا مطرح و به مشورت خواهد گذاشت.

در پايان اين نشست، از خانم دكتر طوبي كرماني استاد گروه فلسفه و حكمت اسلامي دانشكده الهيات، بخاطر تلاش چندين ساله در سمت مشاور امور بين­الملل دانشكده تقدير شد و هداياي وي توسط رئيس دانشگاه تهران اهدا شد.

تماس با دانشکده الهیات

تهران - خیابان شهید مطهری - نبش خیابان شهید مفتح - دانشکده الهیات و معارف اسلامی پلاک 47

تلفن: ‏021-42762000

دورنگار: ‏021-42762999

کد پستی: ‏15766-1-3111

پست الکترونیکی: ftis@ut.ac.ir

تاریخچه دانشکده الهیات دانشگاه تهران

دانشکده الهیات و معارف اسلامی در سال 1313 ه.ش. در محل مدرسه عالی سپهسالار (شهید مطهری) با نام دانشکده علوم معقول و منقول با سه رشته ادبیات عرب ، علوم معقول و منقول افتتاح شد. این دوره پنج سال به درازا کشید و در سال 1318 دانشکده تعطیل شد. بار دیگر فعالیت دوباره دانشکده در سال 1321 در محل فرهنگستان با دو رشته علوم معقول و منقول از سر گرفته شدو بتدریج توسعه یافت، چنانکه دو رشته دیگر به نام های زبان و ادبیات عرب و فرهنگ اسلامی بر آن افزوده شد. همچنین در دو رشته معقول و منقول نیز دوره دکتری دایر گردید. در سال 1344 دانشکده علوم معقول و منقول به دانشکده الهیات و معارف اسلامی تغییر نام داد.

© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دانشکده الهیات دانشگاه تهران می باشد.

طراحی شده توسط شرکت ایده پرداز