شنبه 24 آذر ماه 1397
Skip Navigation Links

اطلاعیه ها

خدمات فرهنگي و دانشجويي » امور علمي فرهنگي » انجمن علمي گروه علوم قران و حديث

انجمن علمي گروه علوم قران و حديث

نشست تخصصي آسيب شناسي رشته علوم قرآن و حديث

نشست تخصصي آسيب شناسي رشته علوم قرآن و حديث، روز دوشنبه پنجم خرداد ماه ۹۳ به همت انجمن علمي اين رشته در دانشكده الهيات دانشگاه تهران برگزار گرديد.

 


در اين همايش سركار خانم دكتر نفيسي و جناب آقاي دكتر فقهي زاده در پاسخ به سوالات دبير انجمن علمي به آسيب شناسي حول محورهاي زير پرداختند:

 

*مساله شناسي:

در اين بخش به سير تطور مسائل طرح شده در رشته(مسائل مهم در هر عصر)، خاستگاه مسائل نوين(حوزه استشراق، جهان عرب و موارد ديگر) و ميزان مساله مندي دانشجويان پرداخته شد.

دكتر فقهي زاده ضمن تقسيم اين موضوع به سه شاخه ، مسئله رشته ، مسئله دانشجو و مسئله منابع رشته ذيل هر عنوان به توضيح پرداختند، ايشان از بومي سازي مناطق كنكور انتقاد كرده و آن را باعث كاهش سطح علمي دانشگاهها و از آسيبهاي مربوط به دانشجويان ورودي علوم الهيات دانستند كه اين امر خود از دلايل مسئله مند نبودن برخي دانشجويان است.

خانم دكتر نفيسي نيز در اولويت نبودن اين رشته براي دانشجويان و ورود به آن از سر اضطرار و پذيرفته نشدن در اولويت هاي بالاتر انتخاب رشته ي دانشجويان ، و همچنين انتخاب رشته بدون شناخت كافي را از عوامل عدم پويايي و عدم دغدغه مندي و مساله محوري بسياري ورودي هاي اين رشته دانستند دانستند.

* منابع:

بررسي جامعيت، كارآمدي و به روز بودن منابع رشته علوم قرآن و حديث از مسائل طرح شده در اين بخش به شمار مي رود. دكتر فقهي زاده سه عامل كهنگي ، نقص و همپوشاني را از معياب برخي منابع درسي اين رشته دانستند و خاطر نشان كردند كه صرف تدوين كتب جديد براي طرح درسها، كافي نيست و اساتيد اين رشته در كشور نيز بايد خود را با منابع جديد هماهنگ كنند.

خانم دكتر نفيسي نيز ضمن تذكر اين نكته كه بسياري از منابع در حال تدريس در رشته علوم قرآن و حديث در دانشگاههاي كشور ، اساسا براي مقاصد آموزشي طراحي نشده اند اشاره كردند كه در سالهاي اخير در بعضي از رشته ها تلاشهايي نيز در جهت توليد منابع درسي با هدف و سير آموزشي شده كه موفق نبوده لذا تدوين اين منابع نياز به كار و مطالعه تخصصي آموزشي بسياري نيز دارد.

به دليل كمبود وقت بحث بر آسيب شناسي چارت آموزشي و روش شناسي مطالعات قرآن و سنت و مواردي از اين قبيل به سلسله جلسات بعد موكول شد.

در انتهاي برنامه با توجه به طولاني بودن پروسه ي حل آسيب ها و اين اصل كه رشد علمي نبايد در انتظار رفع همه آسيب ها بماند، اساتيد محترم به ارائه راهكارهايي براي دانشجويان اين دوره پرداختند.

تماس با دانشکده الهیات

تهران - خیابان شهید مطهری - نبش خیابان شهید مفتح - دانشکده الهیات و معارف اسلامی پلاک 47

تلفن: ‏021-42762000

دورنگار: ‏021-42762999

کد پستی: ‏15766-1-3111

پست الکترونیکی: ftis@ut.ac.ir

تاریخچه دانشکده الهیات دانشگاه تهران

دانشکده الهیات و معارف اسلامی در سال 1313 ه.ش. در محل مدرسه عالی سپهسالار (شهید مطهری) با نام دانشکده علوم معقول و منقول با سه رشته ادبیات عرب ، علوم معقول و منقول افتتاح شد. این دوره پنج سال به درازا کشید و در سال 1318 دانشکده تعطیل شد. بار دیگر فعالیت دوباره دانشکده در سال 1321 در محل فرهنگستان با دو رشته علوم معقول و منقول از سر گرفته شدو بتدریج توسعه یافت، چنانکه دو رشته دیگر به نام های زبان و ادبیات عرب و فرهنگ اسلامی بر آن افزوده شد. همچنین در دو رشته معقول و منقول نیز دوره دکتری دایر گردید. در سال 1344 دانشکده علوم معقول و منقول به دانشکده الهیات و معارف اسلامی تغییر نام داد.

© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دانشکده الهیات دانشگاه تهران می باشد.

طراحی شده توسط شرکت ایده پرداز